Local golf results | Lewiston Sun Journal

[ad_1]

Fairlawn

Wednesday, June 9 senior league scramble results: 1. Paul Carpentier/P.G.Cote/John Mathieu/Chanel Leblanc -9 1. Dale Brown/Robert Bolduc/Rick Gardiner/Norm Ford -9 3. Matt Brooker/Gene Kene/Ron Bilodeau/Bob Marcotte -6; Pins: No. 11 — 1. John Moreau 1′.5″ 2. Bob Bolduc 5’7″ 3. John Mathieu 6’11” No. 13 — 1. Glenn Downs 1’1″ 2. Ron Bilodeau 6’3″ 3. Norm Ford 10’1″.

Fox Ridge

Wednesday, June 9 Provision Center men’s league results: 1. Garey/Dy. Cox 19 2. Fortin/Grant 17. 5 3. Cloutier/Washburn 17 3. Cameron/Breau 17 5. Prue/Lashua 16.5 6. Da. Cox/Coutts 15.5 7. Towns/Paradis 15 7. Carroll/Tiner 15 9. Mckew/Laberge 12 9. Goody/Chabot 12.

Martindale

Sunday, June 6 individual points results: 1. Brian Bilodeau +11 2. Mike Doucette +7 3. Dave Luce +6 3. Shaun McKinnon +6 3. Craig Farrington +6 6. Tim Bowe +5 6. Dana Taylor-Fifield +5 8. Matt Ouellette +4 9. Justin Marchant +3 9. Brad Myers +3 9.Glenn Tracey +3; Skins: Gross — Rich Asselin No. 1, Brian Bilodeau No. 8 and No. 12, Bobby Myers No. 10, Ian Ryan No. 11, Shaun McKinnon No. 16, Jace Pearson No. 17; Net — Tim Bowe No. 3, Dana Taylor-Fifield No. 14.

Saturday, June 5 results: Individual: 0-9 handicap: Gross — 1. Moe Morin 73 2. Richard Paradis 75 2. Brad Myers 75; Net — 1. Will Emerson 75/65 2. Steve Gallagher 78/69; 10+ handicap: Gross — 1. Nick Merchant 82 2. Bill Schrader 87; Net — 1. Pete Bilodeau 84/69 2. Tim Fitzgerald 92/70; White Tees: Gross — Chip Morrison 77; Net — Claude Heutz 82/70; Overall: Skins: Gross — Bobby Myers No. 2, Shaun McKinnon No. 3 and No. 7; Net — Tim Fitzgerald No. 1, Bill Schrader No. 14; Team: Point Quota — 1. Paul Croteau/Felix Lincoln/Moe Morin/Pete Bilodeau +11 2. CJ Bergeron/Nate Bergeron/Brad Myers/Tim Fitzgerald +4 3. Eric Eddy/Richard Paradis/Kyle Bouffard/Will Emerson -1.

Friday, June 4 results: Individual: Green Tees: Gross — 1. Roger Densmore 78 2. Rich Asselin 80 3. Tom Labrie 83; Net — 1. Wayne Hackett 85/67 2. Steve Shugars 86/70 3.Ryan Brann 91/71 3.Tom Skelton 87/71; White Tees: Gross — Chip Morrison 76; Net — Claude Heutz 84/71; Overall: Skins: Gross — Rich Asselin No. 1, Wayne Hackett No. 2, Dan Cailler No. 6, Tom Labrie No. 7, Rich Asselin No. 10, Steve Shugars No. 12, Bobby Myers No. 13, Jim Hood No. 18; Two-ball: Gross — 1. Doug Craib/Neil Mayo 69 2. Roger Densmore/Keith Studley 74; Net — 1. Tom Skelton/Steve Shugars 62 2. Chip Morrison/Claude Heutz 63.

The Meadows

Wednesday, June 9 ladies league results: Martha Cielinski/Jolene Girouard/Cheryl Harrington/Anita Morin 40 2. Brenda Foster/Bethany Sirois/Chris Sirois/Phoebe Lowell 41 2. Lin Mathieu/Jeanine Parker/Deb Charest/Nancy Dube. Closest to the Pin — Muriel Burroughs/Linda Bolduc/Maureen/Spencer/Joline Bell 2’9″.

Poland Spring

Tuesday, June 8 ladies twilight league results: Best ball on 1, 2, 8, 9 or 10, 11, 17, 18 — 1. Jean Gould/Dawn Peterson/Mary Nablo 16 2. Sue Rochen/Debbie Sullivan/Audrey Allen/Lori Holmes 18 3. Karen Hespe/Cindy Greathouse/Linda Greathouse/Yolanda Nichols/Marguerite Mangino 4. Roxy Dionne/Sue Provost/Sue Reny/Anne Printup 22 5. Pauline Winterbottom/Mona Bergeron/Maureen Campbell/Joann Martel /Pam Larose 23 6. Diane Daigle/Monique Roy 30; Scramble — 1. Carol Miller, Mauri Dufour, Barbara Eretzian, Karly Eretzian +2 2. Jessica Ouellette , Deb Ouellette, Jaime Michaud, Doris Friend +4 3. Nikki Canney, Deb Small +5 4. Brenda Mickelson, LeeAnn Lowe +7 5. Diane Nadeau, Jill Starbird +8.

Rockland

CMSGA results: Overall Gross: Tom Kus 72M, Bruce Bubier 72, Bob Pellerin 74; Net: Steve Litchfield 65, Dick Albert 66, John Anastasio 67M; FLIGHT 1 Gross: Eic Lacroix 78, Jim Stevens, 79M, Tom Downs 79; Net: Lennie Langlais 67, Dan Labrie 69, Ken Brigham 71; FLIGHT 2 Gross: Bill Fairchild76M, Reid Birdsall 76, Paul Mathews 78; NET: Steve Assante 69, Dave Pollard 70M, Ron Mansir 70M; FLIGHT 3 Gross: Mike Knox 76M, Dan Stuart 76, Paul Pooler 78; Net: Jim Ouellette 69M, James Lewis 69, Jim Dunbar 70; FLIGHT 4 Gross: Jack Wallace 79, Cy Thompson 80, Mike McGuire 82; NET: Dugan Shipway 68, Ben Doody 70, Ken Luce 71M; SUPER SENIOR GROSS: Bob Ouellette84 NET: Bob Coates 74 ; Best Ball Gross: Dave Kus, Tom Kus, Paul Mathews, Ed McKay 63; Munro Dodge, Geno Ring, Jack Wallace 66; Best Ball Net: , Jim Dunbar, Lennie Langlais, Daryl Schoelkoph, Dan Stuart 59M, Mark Kamen, Dale Northrup, Ron Mansir, Alan Turner 59; Pins: #5 Tom Kus 6’ 4” Wayne Gifford 12’ 3.5” #9 Ron Lowy 10’ 4” Tom Downs 18’ 9” #10 Tom Downs 5’ 5” Dave Ames 6’ 9” #11 Reid Birdsall 5’ 5” Rick Cronin 12’ 9” #18 Tom Kus 7’ 11” Carleton Demmons 8’ 8” SKINS GROSS: #3 Peter Littlejohn(2) #11 Paul Mathews (2) SKINS NET: #9 James Lewis (1) #13 Dave Curtis (3) #18 Roger Sanders (1)

Springbrook

Thursday, June 10 women’s league four-person blind draw results: 1. Rachel Newman/Jo Albert/Jean Pratt/Jeanne Harbinson +8.5; Pins (second shot): No. 2 — 1. Carmen Cohen 1. Claire Carpentier No. 8 — Kathy Boggan.

Wednesday, June 9 senior point quota results: 1. Mike Labonte +9 2. Joe Mertzel +6 3. Dave Cowan +2.

Tuesday, June 8 point quota results: Flight one — 1. Tom Tiner +4 2. Mike Labonte +3 2. Dan Parent +3; Flight two — 1. Scott Pinard +4 2. Todd Pattershall +3.5 3. Dave St Andre +3; Overall: Pins: No. 2 — Mike Labonte 11’11” No. 8 — Ryan Godin 5’7″.

Tuesday, June 8 MSGA Women’s results: GROSS FLIGHT 1: Leslie Guenther & Kristin Kannegieser 65, Meredith Koerner & Kris Hughes 68, Debby Gardner & Liz Wiltshire 69, Barb Deschenes & Joy Eon 77, Debbie Murphy & Rita Howard 77, Linda Cameron & Cheryl Goldstein 77. Flight 2: Sue Coffin & Sherrie Thomas 77, Linda Barlow & Marcia Chute 82, Tracy Johnson & Charlotte Hall 82, Jo Albert & Jill Longstaff 82. NET Flight 1: Marilyn Rice & Lisa Love 63, Catherine Studley & Donna Brewster 65, Lisa Desmarteau & Sue Hodgkins 66, Melissa Dalfonso & Patricia Bouton 66. Flight 2: Rachel Newman & Pearl St. Pierre 62, Carmen Cohen & Linda Mynahan 63, Joyce Mazerolle & Diane Pooler 65, Faith Vautour & Birdie Pearse 66, Doris Tutlis & Laurel Lashar 66. GROSS SKINS: Hole 10 Kathy Heaton 3, Hole 13 Leslie Guenther 2. NET SKINS: Hole 7 Rachel Newman 2, Hole 14 Birdie Pearse 2, Hole 16 Karen Dunbar 3. PINS: Hole 2 Sharon Houle 11.11, Marilyn Rice 14.8; Hole 8 Debby Gardner 19.9, Liz Coffin 29.2; Hole 13 Ruth Appleyard 4.2, Lisa Desmarteau 8.1; Hole 15 Rachel Newman 9.5, Jean Bridges 11.9.

Monday, June 7 mixed scramble results: Gross — Ashley Golden/Ken Carver 34; Net — Claire Carpentier/Bill Crane 30.9.

Saturday, June 5 Best 1-3 results: Gross — 1. Ron Leeman/Matt Beckim/Don Rahmlow/Jay Hopkins 141 2. Don Flannagan/Trevor Flannagan/Brad Pattershall/Todd Pattershall 143; Net — 1. Mike Godin/Tom Tiner/Ryan Godin/Mike Labonte 124 2. Steve Bodge/Jim Murphy/Dale Williams/Matt Sullivan 126 3. Tim Mynahan/Dick Therrier/Dick Metivier/Joe Mertzel 128 3. Ray Convery/Bob Kent/Jeff Kent/Jon Kent 128; Pins: No. 2 — Dave Kus 8’8″ No. 8 — Brad Pattershall 2’1″ No. 13 — Ken Carver 8’1″ No. 15 — Matt Beckim 20′. Skins: Gross — T.Myhahan/J.Mertzel/D.Metivier/D.Therrier No. 13, B.Crane/D.Parent/R.Roy/B.Marcotte No. 16; Net — S.Bodge/J.Murphy/D.Williams/M.Sullivan No. 3, M.Burian/R.Fletcher/G.Hopkins/M.Hopkins No. 4, B.Murphy/J/Murphy/D.Kus/T.Crocker No. 5, D.Murphy/T.Murphy/R.Howard/R.Howard No. 9 and No. 14, D.Flanagan/T.Flanagan No. 15, B.Crane/D.Parent/R.Roy/B.Marcotte No. 16.

Spring Meadows

Tuesday, June 8 MSGA women’s results: Flight 1 GROSS: Lori Frost 70; Kim Burnham 78; Catherine Keeley 81; Kathi O’Grady 81 NET: Laura Blanchette 68; Allison Landes 72; Stephanie Babin 72; Carol Burnham 73; Flight 2 GROSS: Linda Laughlin 83; Maureen Lano 87; barbara Pearson 89; Nancy Field 89 NET: Vicki Lindquist 72; Ann Anthony 73; Susie Gravel 74; Jenifer Stewart 75; Flight 3 GROSS: Darlene Davison 88; Nancy Bither 89; Patty McDonald 91; Margo Audiffred 92 NET: Vicki Greer 71; Helen Treadwell 72; Theresa Kelley 75; Linda Marquis 75; Claire Poulin 75; Flight 4 GROSS: Sue Weatherbie 92; Ann Houser 95; June Bureau 100; Connie Paradis 103; NET: Penny Guerin 73; Susan McLain 76; Diane Beaulieu 77; Donna Bouchard 77; Skins GROSS: Allison Landes, 5th; Stephanie Babin, 12th; Lori Frost,11th NET: Sue Weatherbie, 17th; Diane Beaulieu, 4th; Christina Bournakel, 14th; Nancy Bither, 7th.

York Golf and Tennis Club

Maine Senior results: Maine Senior’s Individual Winners: — Mark Plummer 67; Net — Mike Shay -7; Flight A: Gross (55-64) — John Byron 74; Net — 1. Marco Giancotti -3 -2 2. George Hogan -3 3. Marc Kannegieser +1; Flight B: Gross (65-69) — Mac Hayden 76; Net — 1. Cliff Abbott -7 2. Ken Johnson -2 3. Marc Vachon -1; Flight C: Gross (70-74) — Steve Goble 76; Net — 1. Mo Taaffe -3 2. Dick Carson -2 3. Peter Hedstrom +1; Flight D: Gross (75-79)— Butch Reilly 82; Net — 1. John Quinn -2 2. Charlie Roscoe E 3. Tom Brown E; Flight E: Gross (80+) — Bob Prudenzano 83; Net — 1. John Palmer +2 2. Hall Thompson +3 3. Robert Timothy +5; Team: Gross — 1. O’Donnell/M.Plummer/S. Plummer/Dosedlo 66; 2. Ardito/Lowry/Kannegieser/ Hogan 69 Net —1. Hamlin/Saabye/Vicenzi/Shay -16 2. Byron/Abbott/Taaffe/Sosnowski -12.


Use the form below to reset your password. When you’ve submitted your account email, we will send an email with a reset code.

« Previous

[ad_2]

Source link

Share via
Copy link
Powered by Social Snap